Wynajem długoterminowy aut – wady i zalety

auto_wynajem_dlugoterminowy

Długoterminowy wynajem samochodów jest czymś, co nie jest jeszcze dobrze znane w naszym kraju. Co prawda dla przedsiębiorców był on dostępny już od wielu lat, ale osoby prywatne nie miały specjalnej okazji spotkać się z tego typu możliwością otrzymania samochodu w użytkowanie. Sprawdzimy dziś jakie zalety i wady ma ta forma umowy na korzystanie z samochodu, oraz pokrótce powiemy czym się charakteryzuje.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że wynajem długoterminowy aut oraz leasing samochodów to dwie różne rzeczy. Jest pomiędzy nimi wiele wspólnego, ale prawnie są to zupełnie dwie odrębne formy, które pozwalają osobie fizycznej bądź firmie na otrzymanie pojazdu samochodowego do użytkowania. Jest to więc kolejna, poza wspomnianym leasingiem, forma alternatywna dla kupowania pojazdu na własność. Podpisując umowę wynajmu zobowiązujemy się płacić miesięczną stawkę, jest to swoisty czynsz lub abonament za samochód. Większość wynajmujących nie wymaga wpłacania kwoty równej części wartości auta na początku, co jest korzystne dla nas jako klientów tej usługi.

Zaletą wynajmu długoterminowego aut jest na pewno to, że podobnie jak przy najmie krótkoterminowym (który świadczą wypożyczalnie samochodów), to właściciel pokrywa koszty napraw auta i utrzymania go w dobrym stanie technicznym. Również nie musimy się przejmować takimi kwestiami jak ubezpieczenie OC czy przeglądy. Natomiast gdyby trzeba było samochód odstawić na dłużej do warsztatu, wynajmujący ma obowiązek udostępnić nam pojazd zastępczy. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że część wszystkich tych kwot będzie zawierała się w miesięcznej opłacie, na której opiera się nasz wynajem długoterminowy aut. Wadą jest także brak możliwości wykupienia naszego samochodu na własność, gdy umowa się zakończy auto zawsze wraca do właściciela.

Wynajem długoterminowy jest kolejną bardzo ciekawą ofertą w porównaniu do posiadania auta na własność, czy nawet do leasingu. Opiera się na pewnych charakterystycznych cechach, ma swoje wady i zalety, jak każda usługa dostępna na rynku. Z pewnością z czasem ta forma użytkowania aut spopularyzuje się, pojawi się więcej firm udostępniających pojazdy na wynajem, a konkurencja sprawi że oferta stanie się jeszcze bardziej konkurencyjna.