Wybór lamp ogrodowych.

gardWybór lampy ogrodowej, która będzie współgrać z całością naszego projektu, to nie lada wyzwanie. Producenci próbują się prześcigać w nowych projektach oświetlenia, lecz nie każdy wybór, może okazać się trafiony. Zatem, jak dobrać lampę, by nie żałować tej decyzji?
Jakie lampy możemy znaleźć w ofercie większości producentów?
Przede wszystkim lampy do ogrodu możemy podzielić na dwie główne kategorie. Pierwszą z nich stanowią te, do których działania potrzebne jest doprowadzenie osobnego zasilania. Generują one dużo światła, są idealne dla oświetlania ścieżek furtek, są wytrzymałe i stylowe. Ich główną wadą jest najczęściej wysoka cena i wspomniane wcześniej źródło prądu, ponieważ czasem może się to wiązać z znaczną przeróbką ogródka. Druga kategoria, to lampy wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne, są one najczęściej znacznie mniejsze od tych przytoczonych wcześniej. Wytwarzają mniej światła, najczęściej są o wiele mniejsze. Znajdziemy je pod różnymi kształtami, od typowych lamp, po figurki zwierząt, krasnoludków, małych domków z montowanym źródłem światła.
Na co zwrócić uwagę wybierając lampę ogrodową?
Najważniejszą rzeczą, którą musimy przemyśleć w kontekście wyboru źródła światła, jest sposób jego zastosowania w naszym ogrodzie. Gdy chcemy nadać specyficznego uroku roślinom, delikatnie podświetlić ścieżkę, lub przyozdobić go zabawną figurką, warto zdecydować się na tanie i ekonomiczne lampki solarne, oferowane w różnorakich wzorach. Jednakże, przy większych potrzebach, np. w przypadku chęci stworzenia strefy relaksu, czy dokładnego oświetlenia ścieżki na naszej posesji, warto przemyśleć zakup i montaż droższych lamp, zasilanych z sieci. Są one znacznie trwalsze i generują znacznie więcej światła. W ich kontekście, warto przemyśleć też zakup czujnika ruchu, lub włącznika, którym będziemy je uruchamiać. Nie będą przez to świeciły niepotrzebnie przez całą noc, aczkolwiek niewątpliwą zaletą takiego „niepotrzebnego” oświetlenia jest potencjalne odstraszanie wszelkich włamywaczy. Znacznie trudniej jest przedostać się przez dokładnie oświetloną działkę.
Podsumowując, wybór lamp ogrodowych jest indywidualną decyzją, którą warto wziąć pod uwagę już w momencie projektowania ogrodu, by w przyszłości uniknąć nieprzyjemnych i drogich przeróbek.

Źródło – http://lampykemar.pl/