Różne rodzaje podnośników

rozne_rodzaje_podnosnikow

W trakcie prac na wysokościach niezbędna jest maszyna umożliwiające bezpieczne wyniesienie ludzi oraz sprzętu na określony pułap. W praktyce często zachodzi potrzeba wykonania różnych prac nawet na kilku, kilkudziesięciu metrach od ziemi. Dotyczy to bardzo różnych prac dotyczących montażu okablowania, konserwacji różnego typu instalacji czy ich serwisowania. Prace monterskie, wymiana zużytych części instalacji, naprawy i konserwacja np. elementów sieci elektrycznej czy choćby kabli telefonicznych wymaga często operowania na wysokości kilkunastu, a w skrajnych przypadkach nawet kilkudziesięciu (20-40) metrów.

Aby można było bezpiecznie wykonywać swoje zadania w takich warunkach potrzebujemy solidnego podnośnika wyposażonego w stabilną platformę zdolną utrzymać pracujących na niej ludzi oraz potrzebny im sprzęt. W takich wypadkach stosuje się różnego rodzaju podnośniki, wyposażone w mechanizmy pozwalające na podniesienie na wymaganą wysokość ładunku o masie przekraczającej czasem kilkaset kilo. Podnośniki takie mogą pracować przy robotach zewnętrznych, mogą być też dostosowane do manewrowania w ograniczonej przestrzeni magazynu, warsztatu czy hali produkcyjnej. W zależności od potrzeb wykorzystywane są podnosniki nozycowe, przegubowe i teleskopowe, które różnią się głównie wysokością roboczą, udźwigiem oraz zakresem ruchu. Wszystkie maszyny mogą być też napędzane silnikiem elektrycznym albo spalinowym.

Jaki podnośnik najlepiej spełni swoje zadanie?

Jeżeli nie zależy nam na szczególnie dużej wysokości roboczej, a raczej potrzebujemy maszyny stosunkowo niewielkiej i zwrotnej, powinniśmy zwrócić uwagę na napędzane silnikiem elektrycznym, zwrotne i ciche podnosniki nozycowe przeznaczone do prac we wnętrzach. Są one stosunkowo niewielkie, nie niszczą ani nie brudzą posadzki, po której się poruszają, ale zarówno ich udźwig, jak i wysokość pracy i zakres ruchu są stosunkowo ograniczone. Wykorzystuje się je głównie do prac na wysokości kilku metrów – maksymalna wysokość robocza większości tego typu urządzeń to mniej więcej 12 metrów.

Na zewnątrz budynku, ale za to w trudnym i nierównym terenie lepiej sprawdzą się podnosniki nozycowe wyposażone w napęd na 4 koła. Takie maszyny często spotyka się w trakcie wykonywania różnych robót drogowych, albo przy pracach konserwacyjnych wykonywanych w pobliżu pasa drogowego – zazwyczaj jest tu stosounkowo niewiele miejsca, a nawierzchnia rzadko kiedy bywa równa i stabilna.

Podnośniki nożycowe, teleskopowe i przegubowe

Mechanizm działania podnośników nożycowych sprawia, że dzięki nim można pracować bezpiecznie zazwyczaj na wysokości 8-12 metrów. W przypadku, gdy potrzebujemy wynieść platformę z pracownikami na wyższą wysokość, powinniśmy raczej zastosować podnośniki przegubowe lub (jeżeli kosz ma znaleźć się bardzo wysoko nad ziemią) teleskopowe. Te pierwsze mają wysokość roboczą ok. 20 metrów, z kolei podnośniki teleskopowe używane są przede wszystkim do prac na wysokości 30-40 metrów. Odpowiednio większy jest też ich udźwig i zakres ruchu w poziomie.

Dowiesz się więcej z: