Komu przyda się kalendarz pylenia?

pylenie_kalendarz

Liczba alergików w Polsce nie jest mała, natomiast obecnie jesteśmy tuż u progu sezonu na największe pylenie rozmaitych roślin, traw i tak dalej. Wszystko to może spowodować, że sielanka która w zimie z pewnością udziela się alergikom, z uwagi na to że wtedy pylenie praktycznie nie występuje, dobiegnie niestety końca. Nie znaczy to wcale, że musimy pozostać bierni wobec problemu pylenia i poddać się mu tak po prostu. Są różne metody na walkę z dolegliwościami alergicznymi, a jedną z nich jest kalendarz pylenia, który będzie nam wskazywał okresy, gdy musimy szczególnie uważać. Działa to w bardzo prosty sposób: Na kalendarzu mamy dokładnie rozrysowane okresy, gdy następuje największe pylenie konkretnych drzew, krzewów, traw i innych roślin. Jest zaznaczona ich intensywność oraz pora, gdy należy spodziewać się największej aktywności z ich strony. Dzięki temu możemy łatwo zaplanować wakacje w taki sposób, by ominąć okresy pylenia tych roślin, które powodują u nas najmocniejszą reakcję alergiczną.

Pierwszy rzut oka na kalendarz pylenia może być niestety rozczarowujący dla wielu osób. Otóż znajdziemy tam informację, że pylenie rozpoczyna się już na etapie lutego, a trwa praktycznie do końca wegetacji roślin, czyli do przełomu października i listopada. Na szczęście jednak nie każda roślina przedstawiona w kalendarzu wywołuje u danej osoby reakcje alergiczne, to jest bardzo osobnicza kwestia. Dlatego nie dziwmy się, gdy na przykład nasz znajomy mocno cierpi wiosną, a my mamy największe objawy alergii latem. To zupełnie normalne, po prostu efekt jest wywołany przez różne typy pyłków i substancji chemicznych w nich zawartych. Pyłki te są emitowane przez różne rośliny, które mają swój okres największego pylenia w różnych porach roku. I to jest klucz do rozwiązania powyższej zagadki.

Korzystając z kalendarza dla alergików powinniśmy przede wszystkim nauczyć się unikać roślin, które powodują u nas najgorsze efekty alergiczne. Sprawdźmy najpierw w jakim okresie jest u nas najgorzej i spróbujmy porównać to z jedną lub kilkoma z roślin, które znajdziemy w kalendarzu. Jeżeli okres pylenia jednej z nich pokrywa się znacząco z naszymi objawami, to już mamy winowajcę. Dobry kalendarz pylenia to nie tylko sucha tabelka, pokazująca nam kiedy dana roślina pyli. Powinniśmy również znaleźć w nim podstawowe informacje o roślinach oraz ich zdjęcia. Jest to ważne, ponieważ jeżeli kalendarz alergiczny ma nam pomóc, to musimy nauczyć się identyfikować „nieprzyjazne” dla nas rośliny, by móc unikać miejsc, gdzie rośnie ich najwięcej.