Komu jest potrzebny psychoterapeuta?

coachingWiele osób zwleka z przyjęciem fachowej pomocy do momentu, aż uziemi ich depresja, nie mogą wstać rano z łóżka, ani zabrać się do pracy. Z jednej strony dobrze, że wtedy stoją przed koniecznością uporania się z problemami, z drugiej nie warto czekać tak długo. Komu jest potrzebny psychoterapeuta? Indywidualne spotkania na terapii często stanowią uzupełnienie grupowych meetingów, np. dla osób uzależnionych od alkoholu.
Innym kryterium, kwalifikującym do regularnych spotkań z psychoterapeutą, jest pochodzenie z rodziny z problemem alkoholowym. Syndrom DDA upośledza codzienne funkcjonowanie. Dorosły ma niskie poczucie własnej wartości, czuje się odpowiedzialny za innych, a jednocześnie zaniedbuje swoje potrzeby. Wchodzi w relacje jako współuzależniony, chce ratować partnera, a sam potrzebuje pomocy.
Do psychoterapeuty może udać się każdy, kto nie radzi sobie z życiem, relacjami. Organizowane są terapie par, które mają problemy z komunikowaniem swoich potrzeb i pogrążone są w kryzysie po zdradzie. Zdrada często bierze się z niskiego poczucia własnej wartości jednego z partnerów, który szuka ukojenia poza związkiem, gdzie jest dowartościowywany i doceniany. Jednak wizja rozbicia rodziny często powstrzymuje go przed podjęciem drastycznych kroków i chce zawalczyć o związek.
Związek po zdradzie można uratować, istnieje szansa, że stanie się on nawet bardziej satysfakcjonujący. Nawet, jeśli dochodzi do rozwodu, można to zrobić z klasą, by jak najmniej ucierpiały przy tym wszystkim dzieci. Niektóre kobiety po zdradzie partnera pogrążone są w chęci zemsty, a sposobem na to, by ich ukarać, staje się ograniczenie kontaktów z dziećmi.
Zapominają, że nawet po rozpadzie związku, tata jest tatą i nie przestaje kochać dziecka. Psychoterapeuta pomoże kobiecie uporać się ze złością i przeżyć żałobę, a następnie ruszyć do przodu. Im szybciej na nowo ułożymy sobie relacje z byłym partnerem, tym lepsze będą wspólne spotkania, których nie sposób uniknąć, np. podczas szkolnych uroczystości.

Źródło informacji – coaching rodzicielski oraz life coaching – Joanna Muszak