Kąpiel w kozim mleku, czyli sekretna broń Kleopatry

O idealnie białej i gładkiej cerze Kleopatry powstało na przestrzeni wieków wiele opowieści. Opiewano w nich jej nieprawdopodobną urodę oraz rozwodzono się nad tym w jaki sposób o tę urodę dbała. Wśród licznych tajników wpływających na jej wygląd, wielu badaczy i kosmetologów największego znaczenia dopatruje się w jej częstych kąpielach w kozim mleku i miodzie. Miało jej to zapewnić długą młodość i skórę barwy mleka. I sądząc po opowieściach, udało jej się to osiągnąć. W jaki sposób zwykłe kąpiele w mleku i miodzie mogły tak znacząco wpłynąć na jej skórę? To bardzo proste – zarówno mleko, jak i miód mają niesamowite właściwości pielęgnacyjne i odżywcze.

Sekret mlecznych kąpieli

Mleko to jeden z tych składników, z którym nie można przesadzić, jeśli chodzi o pielęgnację. Co w nim takiego jest, co sprawia, że jest tak pożądane i odżywcze? Przede wszystkim warto tu wspomnieć o zawartych w mleku proteinach, które intensywnie pobudzają produkcję elastyny i kolagenu oraz zwiększają ilość kwasu hialuronowego, który posiada działanie nawilżające. W mleku znajdują się też lipidy, odpowiedzialne za odbudowę warstwy hydrolipidowej skóry oraz nienasycone kwas tłuszczowe, które aktywnie wychwytują wolne rodniki oraz są odpowiedzialne za opóźnienie procesów starzenia się skóry.

Efekty kąpieli

Kąpiel w kozim mleku zalecana jest zwłaszcza dla tych, którzy posiadają nadmiernie przesuszoną lub podrażnioną skórę, borykają się z jej szorstkością, pękaniem lub łuszczeniem się. Kozie mleko doskonale nawilża i natłuszcza skórę, jednocześnie zapewniając idealne wchłanianie się składników odżywczych takich jak witaminy z grupy B, wapń czy inne składniki mineralne. Jednym z licznych właściwości pielęgnacyjnych koziego mleka jest też intensywne wzmocnienie i odnowienie skóry, a co za tym idzie również wygładzanie zmarszczek, dzięki czemu kąpiel w kozim mleku będzie stanowiła dobry zabieg dla cery dojrzałej. Nie zmienia to też jednak faktu, że mleko kozie, dzięki swoim właściwością nawilżającym jest też bardzo często wykorzystywane do produkcji kosmetyków dla cery suchej i wrażliwej.

Kąpiel w  kozim mleku może jest zalecana głównie osobom o cerze dojrzałej i suchej, jednak każdy z takiej kąpieli wyciągnie wiele pozytywnych efektów, jak choćby wzrost elastyczności skóry, jej nawilżenia oraz wygładzenia. Warto więc zastanowić się nad skorzystaniem z tego typu zabiegów.