Dom opieki

pomLudzi znajdują się w różnych sytuacjach życiowych i nie możemy oceniać ich decyzji, gdy nigdy nie mieliśmy do czynienia z niczym podobnym. Nienawidzę, gdy ktoś mówi jakieś zwroty w stylu „Nie przejmuj się tak, inni mają gorzej”, „W porównaniu do innych nieszczęść to i tak tylko mała rzecz”, „Nie wiem, czym się przejmujesz”. Ja też nienawidzę mówić tego innym, ale nie potrafię nigdy powiedzieć nic lepszego. Trochę mi wstyd, bo nie potrafię rozmawiać z nieszczęśliwymi ludźmi. Nie wiem, co mam powiedzieć, zwłaszcza, że nie przeżyłam tego, co oni.

Przykładowo koleżanka jechała samochodem i ktoś jej uderzył w tył. Nic jej się nie stało, samochód miał tylko leciutko wygięty tylny zderzak, to było typowe „puknięcie”, a mimo tego ona przychodziła przez trzy dni do szkoły. Co sobie pomyślałam? Wyolbrzymia, co ona robi, co to ma być. Jednak po rozmowie z osoba mądrzejszą ode mnie zrozumiałam, że nie można oceniać cudzych przeżyć. Po prostu nie można i kropka.

W związku z tym bardzo kontrowersyjną kwestią jest dom opieki. Nigdy w życiu nie chciałabym się znaleźć w takiej sytuacji i nikomu nie życzę. Ani jako osoba starsza, ani jako dorosłe dziecko tej osoby.  To jest trudne nawet do wyobrażenia sobie: czy rezygnujemy z pracy i zajmujemy się na pełen etat, a raczej dwadzieścia cztery na siedem naszym rodzicem, czy wybieramy inną opcję – dom opieki. Jedno rozwiązanie krzywdzi nas, drugie – osobę starszą. Jak w takiej sytuacji mamy oceniać ludzi, którzy się na ten dom opieki zdecydowali? Nigdy nie byliśmy w takiej sytuacji i dlatego uważam, że niektóre rzeczy powinny przejść bez komentarzy. Na przykład po ras kolejny wyobraźcie sobie inną sytuację: kobieta w wieku 60 lat ma 85-letnią matkę, która przestała chodzić. Ta kobieta zajmuje się nią, karmi ją, myje, pielęgnuje ciało, żeby nie powstały odleżyny. Zmienia pampersy. Jak długo tak można? Jestem pełna podziwu dla tej osoby, bo kto z nas chciałby zmieniać rodzicom pampersy i myć ich? Dlatego zaczęłam podchodzić bardziej po ludzku do domów opieki, tak jak one teraz podchodzą bardziej po ludzku do człowieka.

Źródło – dom opieki Warszawa